• PODLOMY U KONÍ

    Podlomem se rozumí mokvavé kožní onemocnění ve spěnkách koně. Ano, z podlomu se mohou podlomit nohy, koni i člověku. Podlomy u koní jsou nejčastěji způsobeny bakterií Dermatophilus congolensis, která proniká do popraskané, poškozené a zduřené pokožky a ve vlhkosti dobře prosperuje. Tato vcelku běžná bakterie se vyskytuje na pokožce zvířat a pokud nemá optimální podmínky, nečiní zpravidla větší potíže. V případě, že se vhodné podmínky vyskytnou, infikuje drobné rány a ranky na povrchu kůže.

    Podlom je obecné označení pro kožní onemocnění, které se objevuje ve spěnkách, v oblasti, kde není kůže krytá srstí a je proto velmi náchylná. Nejčastěji se rozvíjí v podzimních a zimních měsících, ale mohou se objevit i během suchého léta. Většinou je podlom problémem sám o sobě, ale může být také jedním z projevů komplexnějšího onemocnění. Příčin vzniku podlomu je celá řada, od bakterií přes plísně, poranění, až k alergiím. A to zdaleka není všechno. Zpočátku se podlom projevuje drobnými stroupky či  hnisavými vřídky, pokud se nechá infekce rozvinout, objevují se velké praskající a mokvající boláky a  tvrdé strupy, které se mohou rozšířit na patky, dokola spěnky, nebo na spěnkový kloub. Nohy s takto rozsáhlými podlomy jsou nateklé a často značně bolestivé. Při větších komplikacích může dojít i k rozsáhlé infekci, zánětům nebo ke kožním výrůstkům, které je nutné odstranit chirurgicky.

    Bláto
    Podlomy z bahna, u APH klisny s bílýma nohama, která žije v režimu 24/7.

    Většina majitelů si podlomy spojuje s blátivým povrchem a nevhodnou hygienou. Ano, opravdu se toto onemocnění velmi často vyskytuje u koní, kteří tráví dlouhé hodiny v blátivých výbězích a jejich nohy jsou vystaveny působení vlhkosti, špíny a bahna. Obecně jsou k tomuto onemocnění náchylnější koně s rousy, bílými kopyty a jemnou či růžovou kůží. Dále se toto onemocnění častěji rozvine u koní, jejichž nohám majitelé věnují přehnanou péči například po tréninku. Příčinou může být i zbytečné mytí přípravky na bázi mýdla, silné drhnutí kartáčkem, tření osuškou a podobně. V případě, že takto ošetřený kůň jde následně do výběhu a jeho nohy se opět obalí blátem, je vstupní brána v podobě drobných poranění a snížené přirozené ochrany kůže způsobené odmaštěním, pro infekci připravená dokonale a v podstatě je jen otázkou času, jak rychle se podlomy objeví.

    Nejen bláto

    Jak jsme již psali – podlomy se nevzácně objevují i v suchém až velmi suchém počasí. A to i u koní, kteří tráví mnoho času na čisté podestýlce. Dokonce se vyskytují u koní, kde se zoohygiena zdá být naprosto v pořádku. V takovém případě může jít právě třeba o plíseň, o svrab, či o velmi nepříjemnou fotodermatitidu. Je potřeba se nad každým podlomem zamyslet, snažit se vypozorovat co by mohlo být jeho příčinou – každá totiž může vyžadovat odlišnou léčbu.

    NÁŠ TIP: Pokud máte koně s citlivou kůží, který mívá problémy ať už s podlomy v zimě, nebo s vyrážkou ze slunce v létě, zkuste mu do krmení přidat Equiforce Zinc+Copper od Havens. Je potřeba provést kůru několik měsíců před očekávaným problémem (tedy v zimě při problémech na jaře/v létě, a naopak). Ale je to přípravek který několik z nás, majitelů vesměs strakatých koní s bílýma nohama, vyzkoušelo, a opravdu zafungoval. 

    Trpělivost – jediná cesta k vyléčení

    Léčba podlomů je často zdlouhavá a z hlediska úspěšného vyléčení a nulových komplikací je vhodné zasáhnout ihned, jakmile se podlom objeví. Jak postupovat?

    Očistit končetinu od bláta, zaschlé podestýlky a všech hrubých i jemných nečistot. Nohu umýt v čisté vlažné vodě. Často pomůže ostříhat srst v okolí podlomu, jednak se o ránu lépe pečuje, na srsti neulpívají nečistoty, nedrží se v srsti vlhkost, a jednak srst samotná ránu nedráždí, což napomůže hojení.

    1. Pokud jsou již na noze stroupky, je třeba je odstranit. Pod strupy se totiž bakterie mohou dál nerušeně množit a šířit. Odstranění strupu je nutné provádět s citem. Stržení strupu bez předešlé přípravy je pro koně bolestivé a nejspíše otevře krvavou ránu. To rozhodně není žádoucí, do rány se může dostat další infekce.  Je nutné nejprve strupy změkčit vodou nebo dezinfekčním roztokem či mýdlem (Betadina) a opatrně sloupnout tak, aby nedošlo ke krvácení. Pro změkčení je dobrá i salicylová mast nanášená v tenké vrstvě, aby se na ni nelepila sláma či piliny. Po dostatečném změknutí strupu jej lze šetrně odstranit. Pokud ale má kůň velké strupy kryjící hluboké rány, které ani po změknutí odstranit nejdou, nechte je. Až se rána pod strupem dostatečně zahojí, třeba za 2-3 dny, strup pak sundat půjde. TIP: Staří koňáci na změkčení strupů a promazání postižené kůže používali nesolené sádlo. To je ale vhodné pouze v případě, že rána není otevřená. 
    2. Po odstranění stroupků nebo v případě, že podlom mokvá, je krvavý či jsou vidět praskliny kůže, je nutné opláchnout postižené místo dezinfekčním roztokem. Vhodná je naředěná Betadina či jiný přípravek na bázi jódu, ten je účinný proti mnoha patogenům a v ředěném stavu nepoškozuje kůži. Možné je použít i roztok chlorhexidinu nebo velmi slaboučký roztok hypermanganu. Toto ošetření je vhodné provádět i několik dní, dokud se objevuje mokvání. Dezinfekční roztoky zneškodní případné patogeny v ráně, zároveň nepoškodí kůži, ani „nezavřou“ ránu, jako například pudry, masti, pasty a podobně. Po dezinfekci mohou pomoct i odvary z některých léčivých rostlin, například heřmánku, měsíčku, řepíku nebo jitrocele. Pomáhají vysušit mokvavou ránu a také tlumí zánět.
    3. Dezinfekční účinky má i genciánová violeť nebo tzv. Novikov. V letních měsících mohou tyto přípravky účinně chránit otevřené rány na spěnce před dotěrnými mouchami – samozřejmě po odstranění stroupků a opláchnutí výše zmíněným dezinfekčním roztokem.
    4. Suchou a popraskanou kůži v okolí rány lze opatrně namazat například zinkovou pastou, nebo mastí obsahující měsíček, heřmánek apod. Vrstva masti na ráně vytvoří ochranný film. Pokud je ale rána hluboká, rozhodně by jí měl vidět veterinář, který vám případně dá speciální hojivé masti či spreje. Stejně tak je potřeba konzultovat s veterinářem, zda je či není vhodné podlom obvazovat. Může totiž dojít k zapaření, mokvání a rána se jen zhorší.

    Kůň by měl po dobu léčby pobývat v čistém prostředí, mimo bahno, v létě pak ideálně i mimo přímý sluneční svit. Tento bod je v některých případech velmi důležitý a jeho vynechání může změnit léčbu podlomu v nekonečnou noční můru. Při dodržení všech popsaných pravidel a postupů by se ale během pár dní měla kůže zlepšit. Pokud už podlom nemokvá, lze ještě chvíli pokračovat v aplikaci zinkové pasty až do úplného zhojení.

    Kdy vyhledat veterináře

    Většinu podlomů je možné s trpělivostí vyléčit domácí léčbou (výborně se osvědčila mast Rapide Mud Fever Ointment – vyzkoušeno na našich koních). Jsou ale situace, kdy je nutné vyhledat veterináře. Je to zejména v případech kdy dosavadní léčba je neúčinná po dobu několika dní, případně se podlom zhoršuje či vrací, dále když podlom hnisá, rána je velká, otevřená nebo hluboká. Samozřejmě vždy, když má kůň horečku, je skleslý, apatický, kulhá, noha je oteklá a případně jsou-li vidět kožní změny i jinde na jeho těle. V takových případech veterinář provede potřebná vyšetření a nasadí vhodné léky jako antibiotika, protizánětlivé léky nebo kortikoidy.

    Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r.o.

    360x360 AD
    Back to top